Jak na chytrou domácnost? Začít se dá pozvolna

Chytrou domácnost si dnes přejí technologičtí nadšenci i všichni, kdo mají chuť na opravdové domácí pohodlí. Nebyl by sen rozsvítit si světlo z gauče, zapnout si topení už cestou z práce, nebo zatáhnout žaluzie pár kliknutími na telefonu? V 21. století už to sen není, jde o realitu.

Co bylo dříve sci-fi, je dnes naprosto normální. A ani ne cenově nedostupné. Samozřejmě pokud byste se rozhodli hned přeměnit svůj klasický domov na chytrou domácnost, bude vás to něco stát. Není ovšem nutné jít hned do takových radikálních změn. Začněte pozvolna.

Prvním krokem mohou být například chytré zásuvky

Poměrně levná a zároveň mocná je chytrá zásuvka. Když do ní něco zapojíte, bude vám ukazovat, kolik elektřiny tento spotřebič spotřebovává. Zásuvku lze na dálku zapínat a vypínat, některé se připojují přes Bluetooth, další přes Wi-Fi nebo mobilní síť GSM, takže je bez problémů nastavíte z telefonu, i když zrovna nejste doma. Dá se tak zapnout přímotop, aby vám vyhřál domov, než dorazíte domů, stromeček, aby se rozsvítil, až přijde Ježíšek, či světlo, aby si zloději mysleli, že jste doma, i když se zrovna válíte na pláži na druhém konci planety.

Zajímavou hračkou jsou chytré žárovky

Jestliže si chcete spíš pohrát, budou se vám zamlouvat chytré žárovky. Otevřete aplikaci v telefonu a podle potřeby si změníte světlo své LED žárovky. Dokáže svítit nejen bíle či žlutě, ale většinou snad všemi odstíny, které vás jen napadnou. Nastavit se dá i intenzita světla, žárovku lze na dálku rozsvítit i zhasnout. Některé chytré žárovky se navíc dají spojit s Amazon Echo, Apple Homekit či Google Home. Pokud tedy umíte anglicky, budete moct rozsvítit i hlasovým povelem.

A takových vychytávek existuje spousta. Chytré spotřebiče, meteostanice, žaluzie, topení apod. Nejsou to jen hračky, jde o praktické vybavení, které zároveň pomáhá šetřit peníze.