Ideální obývák? Dokonale sladěný!

V obývacím pokoji povětšinou odpočíváme. Ale také se zde setkáváme s příbuznými a přáteli. A tomu by měl být obývák přizpůsobený. Nejenom však tomu.

Po designové stránce je ideální obývák dokonale sladěn. Veškeré textilie, doplňky například perfektně ladí s nábytkem. Že je takový obývák pro vás nedosažitelný? Tak tomu vůbec není! Od dokonalého obýváku vás toho nedělí zas tak mnoho. V podstatě jde o dodržení několika základních designérských pravidel.

Jaký máte budget?

Nejdříve si vypracujte rozpočet. Rozmyslete si, jakou částku do svého obývacího pokoje budete chtít investovat. Peníze sice nejsou všechno, ale i na nich záleží, do jaké sedací soupravy či komody ve výsledku investujete. Potom vezměte do ruky metr a prostor, který bude vaším budoucím obývákem, si dobře přeměřte. Z tohoto rozměru spolu s tvarem místnosti samotné totiž budete muset vycházet. Mějte na paměti, že moderní obývací pokoje nejsou přeplácené. Trendy jsou naopak vzdušné obýváky.

Vybíráme sedací soupravu

Dominantou každého obýváku je sedací souprava. Je to právě umístění, tvar a styl sedací soupravy, které určí celkový ráz vašeho obýváku. Při výběru sedačky je třeba vzít v potaz hned několik parametrů, kterým spolu s velikostí místnosti dominuje počet členů domácnosti, jenž ji v jeden okamžik bude využívat.

Vycházejte z velikosti místnosti

Velikost místnosti je však klíčová. Sedačku vždy vybírejte v závislosti na rozměrech a tvaru místnosti. Uvědomte si, že velká sedačka malé prostory zadusí a malá sedačka se ve velkém prostoru zase ztratí. Co se samotného umístění sedací soupravy týče, tak pokud vám to vaše prostory jen trochu umožní, snažte se vyvarovat jejímu situování přímo u stěny. Jděte s ní naopak do prostoru.

Sedací soupravy do malých i velkých obýváků

A pokud máte malý obývák, dejte přednost spíše sedačce na nožičkách, které prostor opticky zvětší. V případě naopak velkých obývacích pokojů máte výběr rozšířen o sedací soupravy do L či U, ať již s dvojsedáky či trojsedáky. Opět je umístěte do prostoru a okolo nich postavte stojací lampy či pokojové rostliny typu fíkus a yucca.

Sedačka, nebo lůžko? Obojí!

Velmi praktické jsou i rozkládací sedací soupravy, které vám v případě nutnosti poslouží jako lůžko pro hosty. Možnosti jsou dnes téměř nepřeberné, nabídka opravdu bohatá a jde jen o to najít v ní nábytek, jenž vám bude po všech stránkách vyhovovat.