Obsah článku
Horko je nepříjemné. Kdo sedí v kanceláři bez klimatizace, ten si stěžuje na teplo, které se nedá vydržet. Kdo v práci naopak klimatizaci má, ten zase často kritizuje, že je moc silná a rozdíl je velký oproti teplotě venku. A co na to všechno vlastně říkají zákony?
Zákoník práce stanovuje pouze to, že povinností zaměstnavatele je vytvářet „bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky“. Formulace je dost vágní, jak například poznáte, kdy horko ohrožuje vaše zdraví?
Pro kanceláře je stanovena teplota 20-27 °C
Na pomoc přichází Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. se svými pozdějšími novelami. Podle toho je teplota stanovená pro kancelářské administrativní práce 20-27 °C. Této hodnoty se dá v mnohých horkých dnech dosáhnout snad jedině s použitím klimatizace, ovšem pozor. Když jsou dny mimořádně teplé (tj. venkovní teplota dosáhla hodnoty 30 °C a více), zaměstnavatel má také povinnost obstarat zaměstnancům ochranné nápoje.
Za ochranný nápoj je přitom považována i čistá voda z kohoutku, která, co si budeme povídat, v horkých dnech také nebývá úplně osvěžující a studená, protože i vodovodní trubky jsou nahřáté. Pomoc pak nabízí výrobníky ledu, stačí si do každé sklenice hodit tři kostky a je vystaráno.
Co můžete dělat, když máte v práci horko?
Máte rovnou několik možností, zkusme si jich pár probrat.
- Můžete si promluvit se svým nadřízeným a vysvětlit situaci. Určitě nejste jediní, komu horko vadí, tak zkuste říct pravdu – že horko ztěžuje práci a jste kvůli němu méně výkonní. Zkuste popsat i možné metody řešení, například přenosné klimatizace. Z těch zabudovaných má spousta zaměstnavatelů strach, protože představují nejen dodatečné náklady, ale i starosti.
- Ochlaďte vzduch na vlastní pěst. Za pár stovek se dají pořídit ventilátory, které zapojíte do elektřiny a postavíte na stůl. Nasměrujete-li ventilátor na sebe, ochladí vás spolehlivě.
- Nepouštějte dovnitř světlo. Zatáhněte žaluzie či rolety, jakmile začne být horko, co nejméně větrejte, aby se teplo nedostalo dovnitř.
Mimochodem, pravidla existují i pro klimatizaci. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl přesáhnout 5 °C, jinak si koledujete o nachlazení. Vyšší rozdíly zatěžují organismus.