Finská, parní, nebo infrasauna?

Saunování je zdravé. Prospívá tělu i duši. Kardiovaskulárnímu systému, pleti i pohybovému aparátu. Ideální je však spíše jako prevence. Oslabenému organismu naopak může ublížit.

Na trhu se setkáme s různými druhy saun, ať již se jedná o sauny finské, parní či infrasauny. Všechny nás zahřejou, každá ovšem jiným způsobem. Zatímco finskou saunu ohřívají kamna s rozpálenými kameny (které je možno i polévat vodou), v infrasauně se jedná o infračervené záření a v parní sauně o páru. Pozitivní dopady na organismus mají všechny sauny, každá na nás ale působí jiným způsobem.

Je libo finskou saunu?

Finská sauna díky vysokým teplotám, jichž je možné v ní dosáhnout (80 až 100 °C), až o sedmdesát procent zvýší tep. To jednoznačně prospívá srdci i oběhovému systému. Ale také pleti, protože finská sauna podporuje tvorbu kolagenu. Její největší přínos je ovšem v posilování imunity a s ní související prevenci onemocnění horních cest dýchacích. Na pozoru by však před saunováním ve finské sauně měli být lidé s vysokým tlakem, kterým může spíše ublížit.

Infrasauna i do obýváku

Na rozdíl od infrasauny, která je pro ně přímo ideální. Infrasauna se totiž nezahřívá na tak vysokou teplotu jako sauna finská. Infračervené záření saunu zahřeje maximálně na teplotu okolo 60 °C, což z ní činí ideální relaxační prostor pro kardiaky a osoby s vysokým tlakem. Další výhodou infrasauny je, že ji díky svým kompaktním rozměrům snadno umístíte i do malých prostor. Infrakabina pro dvě osoby se snadno vejde do předsíně, obýváku i ložnice v panelovém domě. Snadná je i její montáž, kterou zvládnete svépomocí.

Dáváte přednost páře?

Organismus si libuje i v parní sauně, jejíž stavba už je ale poněkud náročnější. Finančně i technicky, protože se neobejde bez speciální mozaikové dlažby. Hlavní předností parní sauny v každém případě je zvyšování otužilosti a odolnosti organismu proti infektům horních cest dýchacích. Pára však pozitivně působí na hormonální soustavu a efektivně tělo zbavuje toxinů. Doporučit ji lze i při astmatu i revmatismu.

Už víte, jaké sauně dáte přednost?