Dřevěné pelety představují ekologickou alternativu k topení uhlím

V okamžiku, kdy doma, na chatě či chalupě topíte pomocí klasického kotle na tuhá paliva, případně používáte krb nebo krbová kamna, je na místě zvážit, jaký druh paliva si pro tyto účely pořídit. Je nutné hledět nejen na cenu otopu, ale také na jeho vliv na životní prostředí. Namísto uhlí je rozhodně daleko lepší využívat dřevěné pelety. Jaké mají vlastnosti a jak se tento druh paliva vyrábí?

Co jsou dřevěné pelety?

Tuhá paliva se i v dnešní době hojně používají k vytápění domácností. Zejména v těch rodinných domech, které nejsou připojené na centrální dodávky tepla. Zatímco dříve jasně dominovalo uhlí, dnes už se hledají přeci jen jiné možnosti, jež tolik nezatěžují životní prostředí.

Dřevěné pelety jsou vyráběné z dřevního odpadu – pilin. Dochází k jejich slisování pod velkým tlakem, aniž by však byla použita nějaká chemická pojiva, takže výsledný produkt je čistě přírodního charakteru. Pelety mají obvykle tvar menších válečků. Bez problémů se dají vhodit i do menšího krbu a kamen.

Přednosti pelet ze dřeva

V první řadě je dobré zmínit cenu. Za dřevěné pelety dáte zhruba stejné množství peněz jako v případě, kdy byste topili uhlím. To znamená, že vás přechod na tento druh paliva nijak finančně nezasáhne. Co je však důležité – dřevo je mnohem ekologičtější nežli zmíněné uhlí. Při spalování se tak do ovzduší dostane mnohem méně oxidu uhličitého a dalších škodlivých látek.

Oproti běžnému dřevu mají pelety jednu ohromnou výhodu. Jsou totiž zcela vysušené, mají jen minimální procento vlhkosti. Díky tomu skvěle hoří. To však neznamená, že byste museli do kotle či kamen sázet jednu peletu za druhou, ba spíše naopak. Hoří poměrně dlouho, přičemž mají solidní výhřevnost. Za rok se v průměrné domácnosti spotřebuje asi 5 tun dřevěných pelet, což není nijak závratné množství.

Topení dřevěnými peletami tedy určitě má svůj smysl. Navíc jde o dobře dostupný materiál, neboť dřevního odpadu k výrobě pelet je i díky kalamitní situaci ohledně kůrovce dostatek.