Dětské kolo dítěti musí dobře padnout! Stejně jako boty!

Je váš potomek zralý na dětské kolo? Tak mu ho pořiďte! Víte, na základě jakých parametrů ho vybírat? Poradíme vám!

Jízda na kole se neomrzí snad nikdy. I děti, které hodně času tráví na počítači či nad monitorem svého mobilního telefonu, zkrátka někdy své přístroje odloží a s chutí usednou na své dětské kolo. Tomu se totiž nic nevyrovná. Stejně jako pocitu, když táta své dítě jízdě na kole učí jezdit. Všimli jste si, že to je výhradně mužská záležitost? Jezdit na kole děti učí výhraděn tátové, nemyslíte?

Ani malé, ani velké

Ještě před tím mu však kolo musíte pořídit. S přihlédnutím k určitým jasně daným parametrům. Tím hlavním je samozřejmě jeho výška. Dětské kolo dítěti nesmí být malé ani velké. U kola to je v podstatě stejné jako s botami. Dítěti musí perfektně padnout.

Dětské, nebo juniorské?

Na trhu se setkáte s několika druhy kol – s koly dětskými – pro nejmenší děti (12 až 16 palců), s koly pro větší děti (18 až 20 palců) a s koly juniorskými (24 palců). Velikost kola samozřejmě musí být adekvátní výšce dítěte. Nejde však jen o ni. Dalším důležitým parametrem je spolu s věkem dítěte i vzdálenost rozkroku od země.

Vycházejte z tabulek na internetu

Ještě lépe však uděláte, když se při výběru kola budete řídit přehlednými tabulkami, které jsou k dispozici na internetu, respektive na stránkách renomovaných prodejců dětských kol. Jednu z nich najdete například ZDE.

Změřte výšku svého dítěte

Pokud parametry uvedené v tabulce na vaše dítě nesednou, vycházejte z jeho výšky, ne věku. A samozřejmě ho dobře změřte. S rovnými zády (pomůže kniha či pravítko na hlavě) jej postavte ke zdi, na které tužkou (nebojte, snadno ji vygumujete) nakreslíte malou značku. A její vzdálenost od země pak změříte krejčovským nebo jiným metrem.

Vzdálenost rozkroku od země

Dalším krokem je změření vzdálenosti rozkroku od země. K tomu vám opět pomůže kniha, kterou dítě nohama sevře, vy tužkou na zdi označíte její hřbet a jeho vzdálenost od země opět změříte. A na základě těchto údajů vyberete pro své dítko vhodné dětské kolo. Nebo se obrátíte na odborný personál specializované prodejny a ten vám s výběrem pomůže.