Co rozhoduje při výběru pračky? Typ, spotřeba i obsah bubnu!

Jak vybrat pračku?

Pakliže uvažujete nad pořízením nové pračky, měli byste mít jasnou představu o tom, co vlastně čekáte a co od nového pomocníka do domácnosti očekáváte. Na trhu seženete různorodé pračky, které se od sebe vzájemně liší nejen svým typem, ale i rozměry nebo třeba obsahem bubnu. Na co se tedy zaměřit při výběru pračky a na co si dát pozor?

Jaký typ pračky? Vrchní či přední plnění, nebo SLIM

Na samotném začátku byste si měli ujasnit, jaký typ pračky vlastně hledáte. Obecně se rozdělují na dva typy – pračky s vrchním plněním a pračky s předním plněním. Rozdíl mezi nimi poznáte na první pohled především podle toho, kde se nachází dvířka vedoucí do bubnu. Viditelné rozdíly jsou i v rozměrech, protože pračky s vrchním plněním jsou užší nežli jejich předem plněné kolegyně.

O typu pračky rozhodujte podle toho, jestli je pro vás pohodlnější plnit pračku spodem nebo vrchem – pro starší lidi je určitě lepší vrchní plnění, ke kterému se nemusí ohýbat. V potaz lze brát i skutečnost, jestli máte v koupelně dostatek místa na prostorově náročnější pračku s předním plněním, nebo jestli bude rozumnější vsadit na tzv. hubenější pračku plněnou vrchem. V úvahu přichází také tzv. pračka slim – tedy pračka, jejíž hloubka nepřekročí 45 cm.

Ohlídejte si spotřebu

Při výběru pračky je určitě na místě dát si pozor na spotřebu daného modelu. Jednotlivé pračky se označují energetickými štítky, které vám během jediného mrknutí oka prozradí, do jaké třídy daný model spadá. Nejúspornější variantou jsou pračky, u kterých najdete označení A+++. Tyhle modely se sice na první pohled zdají dražší, ale když si porovnáte jejich spotřebu, ve finále zjistíte, že se vám počáteční investice mnohonásobně vyplatí.

A co velikost?

Nyní se nebavíme o velikosti samotné pračky, jako spíše o obsahu bubnu. I tady totiž mají mezi sebou pračky určité rozdíly. Na trhu se vyskytují modely, které si poradí i s 9 kg prádla, pořídit si ale můžete pračku třeba jen na 5 kg prádla. Záleží na tom, jestli žijete v domácnosti sami, nebo jestli si bude muset pračka poradit s prádlem pro pětičlennou rodinu – v takovém případě je logické, že pračka s větším obsahem bubnu je sázka na jistotu. Velikost bubnu neberte na lehkou váhu, nemá totiž cenu, abyste měli doma pračku na 9 kg prádla a nedokázali ji patřičně zaplnit.