BMI kalkulačka není přežitek, hlídejte si však rovněž WHR

BMI kalkulačka KetoDiet

Má nějaký smysl měřit si BMI? A co to přesně je? Podívejte se, co nám umí index ukrývající se za touto zkratkou dát a jak na něj sofistikovaněji.

O Body Mass Index (BMI), tedy číslíčku, které je schopna „vyplivnout“ BMI kalkulačka poté, co zadáme o sobě minimum svých údajů (konkrétně výšku a hmotnost), se říká, že je přežitek. Ideální tělesná hmotnost se tímto způsobem posuzuje již 200 let. Dnes se v médiích objevují bulvarizující články o tom, že BMI index je mrtvý a na světě jsou modernější vzorce, které nám o naší hmotnosti řeknou více. Ano, rozhodně stojí za to podívat se na BMI v kontextu našeho věku, ale třeba i na obvod našeho pasu, protože právě viscerální, tedy nahromaděný vnitřní břišní tuk, obaluje orgány a je příčinou celé řady obtíží. Jde však především o nástavbu BMI a jeho význam trvá.

Jak na čistý výpočet BMI?

Pokud chceme vypočíst klasický BMI index, je vzorec více než jednoduchý. Hmotnost v kilogramech se vydělí výškou osoby v metrech na druhou. Takto získáme číslo, které nám říká, do jaké skupiny spadáme. Můžeme mít podváhu, ideální váhu, nadváhu, obezitu 1. stupně, 2. stupně či 3. stupně.

Když chceme relevantnější informace

Výpočet BMI nám však může dát více. K přesnějším výsledkům se dostaneme, když kromě výšky a hmotnosti zadáme naše pohlaví (muž, žena), věk, obvod pasu a obvod boků. Pro jejich změření je ideální krejčovský metr, nebo se prostě omotejte provázkem a jeho délku následně změřte jakýmkoliv jiným metrem.

Z BMI kalkulačky, která po vás žádá tento objem dat, již dostanete skutečně relevantní a zajímavé výsledky. Kromě BMI a informace o tom, co číslo indexu v dané výšce znamená, zjistíte rovněž, jaká by měla být vaše optimální hmotnost, ale i tzv. WHR. Toto číslo mluví o poměru pasu a boků. Mělo by být nižší než 0,85. Pokud to tak je, je vše v pořádku a netrpíte nadbytkem viscerálního tuku. Máte proto třeba pouze nízké riziko srdečního onemocnění.

BMI s benefity

Dokonalá BMI kalkulačka by nám samozřejmě měla dát rovněž informace o tom, co dál. A to zejména, pokud spadneme do rizikové skupiny. I proto jsou dnes nejoblíbenější BMI kalkulačky různých poraden zdravé výživy či speciálních dietních programů. Jenom tam dostaneme rovnou rady či produkty vhodné k tomu, abychom dosáhli ideální hmotnost.