Vyzkoušejte BMI kalkulačku a zjistěte, jestli potřebujete zhubnout

BMI váha a metr

Ideální hmotnost je složité téma a pro každého jde o jinou hodnotu. Pro výpočet je důležitých hned několik různých hodnot, podle kterých můžete orientačně poznat, jestli máte ideální váhu, nadváhu nebo naopak podváhu. V článku se dozvíte co je to BMI index, jak se počítá a kde si ho můžete na internetu jednoduše během několika minut zjistit.

BMI index pro odhad ideální hmotnosti

Pod zkratkou BMI se ukrývá označení Body Mass Index, které slouží jako hodnota pro určení, jestli máte zdravou váhu v poměru s výšce a věku. Používá se pro odhalení nadváhy u dospělých i dětí, kde se porovnávají průměrné hodnoty v populaci. Zjištění příliš vysoké hodnoty BMI indexu s sebou nese možná zdravotní rizika a znamená výstražný signál pro změnu životního stylu a zahájení zdravého hubnutí. Pokud jste na pochybách, jestli jste obézní nebo je vaše hmotnost vyšší než je optimální hodnota, pomůže právě tento výpočet.

Praktická BMI kalkulačka

Aby byl výpočet ještě o něco jednodušší a rychlejší, existuje BMI kalkulačka přímo na internetu. Zde zadáte potřebné hodnoty, jako jsou pohlaví, výška, váha a věk a získáte přibližný výsledek. Pro zpřesnění hodnoty BMI indexu můžete navíc zadat také obvod pasu a boků. Díky tomu se výsledek upřesní s ohledem na možnou svalovou hmotu, která je při stejném objemu těžší v porovnání s tukem. V rámci výpočtu získáte výsledek s informací, jestli máte nadváhu, nebo se pohybujete v rozpětí optimální hmotnosti.

Co dělat, když potřebujete zhubnout?

Pokud vám vyšlo příliš vysoké číslo BMI indexu, jde o znamení, že pravděpodobně potřebujete nějaký ten kilogram zhubnout. V takovém případě je důležité zvolit hlavně zdravý a trvale udržitelný postup, který neohrozí celkové fungování těla, ale povede hlavně ke ztrátě přebytečného tuku. S tím mohou pomoci dietní plány KetoDiet, kde za pomoci jídel bohatých na bílkoviny dokážete efektivně zredukovat přebytečný tuk bez šíleného a nepříjemného hladovění. Pokud k tomu přidáte pravidelný pohyb klidně i jen ve formě procházek, pocítíte změnu rychleji. Důležité je také vytrvat a zanést do života základní principy zdravého životního stylu.

S obezitou se pojí mnoho potenciálně nebezpečných nemocí, takže při špatném výsledku BMI indexu opravdu není na co čekat. Může totiž být pouze otázkou času, než se u vás rozvine cukrovka 2. typu, poruchy plodnosti, vysoký krevní tlak, nemoci kloubů a podobné problémy plynoucí z výrazně vyšší hmotnosti, než na kterou je tělo stavěné a uzpůsobené včetně všech hormonálních pochodů a procesů.