Obsah článku
Vybavujete si melodii, kterou se ohlašuje rozhlasové vysílání ve vašem městě či vesnici? Možná si za celý svůj život pamatujete jedinou, nebo se v posledních letech změnila? Pokud ano, nejspíš je to tím, že město přešlo na modernější systém bezdrátového rozhlasu.
Bezdrátový rozhlas není žádnou zastaralou technologií. I dnes jde o velmi efektivní způsob, jak obyvatelstvo informovat o tom, že nepoteče voda, bude se opravovat elektrické vedení nebo se chystá nějaká akce. V současné době už sice máme webové stránky a sociální sítě, ale ty nesledují úplně všichni občané. Dát informaci do novin také není zrovna vhodné, vychází málo často.
Dřívější drátové rozhlasy se postupně nahrazují
Dříve se používaly drátové rozhlasy, signál byl veden dvoudrátovým vedením. Dnes se využívají typicky bezdrátové systémy, o nichž najdete více informací například zde: https://www.elmik.cz/bezdratovy-rozhlas.
Pro bezdrátový rozhlas je třeba mít vysílací ústřednu, která umožňuje přenos hlasu i hudby, v současnosti už typicky umí pracovat i s CD, USB a MP3 přehrávačem. K této ústředně se pak připojují hnízda (bezdrátové přijímače). Počet hnízd je libovolný, umisťují se na sloupy veřejného osvětlení, jelikož jsou z jeho vedení napájena. V jednom hnízdu je možné připojit 1-4 reproduktory.
EL-MIK se zabývá modernizací rozhlasových systémů
Modernizací a instalací nových bezdrátových rozhlasů se v ČR dlouhá léta zabývá například společnost EL-MIK. Jejich přijímače mají digitální kódování proti zneužití neoprávněnou osobou a systémy dokážou fungovat i při výpadku energie. To je důležité v případě, kdy chcete občany o něčem informovat v průběhu přírodní katastrofy či jiné kritické situace. Více informací najdete zde: https://www.elmik.cz/bezdratovy-rozhlas.
Mimochodem, typicky začátek a konec hlášení označuje nějaká melodie, nicméně třeba v Kunovicích mají místo ní zvonkohru a v Suché Lozi dechovku. Vybavujete si, jaká hudba zní u vás?