Autobaterie, vše co potřebujete vědět

Baterie do auta

Autobaterie, nebo také akumulátory jsou zdrojem elektrické energie v motorových vozidlech se spalovacím motorem. Jeho hlavní funkcí je nastartovat motor. Můžeme tedy říct, že autobaterie je srdcem a duší každého auta a jejímu výběru a péči bychom měli věnovat zvýšenou pozornost.

Dnešní doba přeje v automobilovém průmyslu moderní technice s elektronikou všeho druhu, která zjednodušuje náš každodenní život a cestování. Ale to také znamená vysoké nároky na autobaterie. Již dávno není pravdou, že časté používání auta baterie neustále dobře nabíjí. Některé auto musí měnit baterii dokonce každé 3 – 4 roky. 

Také nesmíme zapomínat na častou kontrolu v zimním období, protože baterie je více namáhána. 

Jak si správně vybrat?

Když přijde čas, kdy bude nutné autobaterii vyměnit, je potřeba vybrat správný typ pro vaše auto. Ten by měl vždy být uveden v manuálu k danému modelu nebo na webových stránkách výrobce. Je také možnost vyhledat vhodný typ dle VIN kódu vozidla. Ten vám mohou pomoci zjistit autoopravny na počkání. Pokud vybíráte novou baterii dle starého modelu, ujistěte se, že jde o vhodný typ. Dodržujte stejný rozměr, polaritu a napětí. 

Jak číst označení baterií?

Díky základnímu označení můžete získat informace o autobaterii, jeho kapacitě a startovacím proudu. Například autobaterie 12V 46Ah 400A. Toto označení nám podá informace, že autobaterie 12V je označení dvanáctivoltového napětí, které je nejpoužívanější. Číslo 46Ah značí kapacitu v ampérhodinách  a říká nám, že baterie je schopna dodávat proud 1A po dobu 46 hodin. Číslo 400A značí startovací proud.

Co dělat s vybitou baterií?

Vybitá baterie může mít několik důvodů. Mohli jste nechat svítit světla přes noc, vaše baterie dosloužila nebo auto stálo dlouho na místě. Co s tím?

Jednou z možností jak nastartovat jsou startovací kabely. Ale to záleží, jaký je stupeň vybití vaší autobaterie. Jak mnoho lidí správně tuší, autobaterie se nabíjí následnou jízdou. Ovšem měla by to být delší trasa v kuse. 

Pokud auto delší dobu nepoužíváte, autobaterie se nemá možnost následně dobít a postupně se vybíjí, zejména v zimním období. Řešením, jak tomu předejít, jsou nabíječky autobaterií.

Jak poznáme nabitou baterii?

Pro nabitou baterii platí, že její změřené napětí je přes 12,9V. Pokud měříte baterii, při napětí 12,6V by měla být nabitá na 75%, 12,4V na 50%. Baterie na hranici 11,9 % stále není schopna nastartovat. Pozor, pouze zátěžové baterie EFB a AGM jsou schopny startovat už s napětím 12,1V. Obecné pravidlo zní, že napětí baterie by nemělo klesnout pod 12,5V. Opakované vybíjení pod 12,2V může nenávratně poškodit baterii.

Máme novou baterii, co teď?

U moderních modelů aut často nestačí pouze vyměnit starou baterii za novou. Systém auta musí obdržet informaci, že baterie byla vyměněna. Tento proces se nazývá diagnostika a zabere většinou v autoservisu několik hodin. Proto doporučujeme nechat výměnu autobaterie na odbornících.