Výběr dveří v interiéru se řídí pravidly nejčastějšího využití i způsobu zamykání

Nejlepší dveře to je Grimax

Vstupní dveře se již podle svého názvu mají pyšnit vlastnostmi, jako je dokonalé zabezpečení bytu, stabilita, bezhlučnost, snadná otevíratelnost a tvrdost. Bezpečnostní dveře, které jsou opatřeny bezpečnostními pruty, jež zajíždějí do ocelového rámu v zárubních, by měly mít pro obyvatele přichystány dostatečný počet náhradních klíčů… Vždyť známe situaci, kdy jsme si svoje klíče nechali doma a zabouchli si. Otevírání bezpečnostních vchodových dveří je složitější než obyčejných s jednoduchým kováním a běžnými zámky.

Charakteristické vlastnosti předurčují dveře k jejich použití

Další typy dveří si vybíráme podle jejich nejčastějšího použití. Vstupy do trezorových místností si zaslouží opravdu kvalitní dveře, jež jsou navrženy přesně pro bezpečnostní účely. Protipožární dveře mají svoji funkci opět popsanou v názvu. Využívají se v půdních a sklepních prostorách, v restauračních a ubytovacích zařízeních, veřejně přístupných objektech, kde je dokonce povinností majitele takovými dveřmi objekt vybavit.

 

Dveře do interiéru.
Černé interiérové dveře se zárubní.

Vybíráme si jedno i dvoukřídlé dveře bez skel nebo s výplněmi

Vybírání dveří do interiéru se řídí podobnými podmínkami, jaká platí u ostatních dveří. Koupelnové dveře určitě nebudou mít skleněnou výplň, naopak budou ošetřena lakem na povrchu tak, aby jim neškodilo mokro a vlhko z místnosti. Do obývacích pokojů a ložnic, v nichž se počítá s různě rozestavěným nábytkem, můžeme vsadit dveře posuvné. Jejich výhoda spočívá především v estetickém vzhledu a praktickém zasouvání podél stěny. Otevírací křídla jsou nahrazena posuvnou plochou, která neubírá místo v prostoru.

Rozetové kování hranaté interiérové.
Moderní kování na interiérové dveře.

Nezapomeňte na kliky a kování

Interiérové dveře se vyrábějí v mnoha typologiích, které lze zárubněmi přizpůsobit jakýmkoliv prostorům. Jednokřídlé i dvoukřídlé dveře vyhovují salonkům, kuchyním i jídelním koutům. Nezapomeňte při výběru jakýchkoliv dveří myslet na jejich otevírání směrem doleva, nebo doprava. U interiérových dveří se může různě kombinovat skleněná výplň z čirého či nepropustného skla. Dají se zhotovit výplně z jednoho kusu skla či lamina, jež budou například v horní části dveří, případně po celé ploše. Ovšem v oblibě moderních bytů i kanceláří jsou dveře složené z více výplní nad sebou i po straně. Design dveří může korespondovat s vybavením bytu a barevným řešením místností. Dveře dřevěné, s imitací dřeva, ale i rozmanité barevné odstíny vyladí každý interiér k dokonalému souladu a nerušivému vjemu. Nezapomeňte rovněž na kliky, kování a případné zamykání. Jednotlivé kusy dveří se dají opatřit různým kováním se zámky – takzvanými koulemi i běžnými klikami v rustikálním i moderním stylu.

Napsat komentář