Víte, co čekat od hypotéky a jak poznat tu nejlepší?

Plánujete si pořídit vlastní bydlení, případně rekonstruovat to stávající, a chcete k tomu využít financí získaných z hypotečního úvěru? Vybírejte ho pečlivě, nespěchejte, porovnávejte nabídky jednotlivých bank. V tomhle případě obzvlášť platí staré známe pořekadlo „Dvakrát měř a jednou řež.“

Hypotéka je dlouhodobý závazek

Hypoteční úvěr je dlouhodobá záležitost, která bude ukrajovat z vašeho rodinného rozpočtu finance několik let. Dá se dokonce říct, že splácením hypotéky strávíte podstatnou část svého produktivního života. To nezní moc pozitivně, že? Právě proto je důležité sjednat si tu nejvýhodnější hypotéku.

Náš tip: Víte, že už nemusíte obíhat banky a jednu po druhé prosit o vypracování nabídek? Stačí využít online hypoteční kalkulačku. Do ní zadáte pár základních požadavků na hypotéku a během pár minut můžete vybírat tu pravou hypotéku. Když ji ve výpisu najdete, můžete si ji v online hypotečním bankovnictví dokonce i sjednat.

Na výši hypotéky záleží

První věc, kterou je třeba si ujasnit, je výše hypotéky. Jakou částku si plánujete půjčit? Počítejte ale s tím, že budete potřebovat taky nějaké finance z vlastních zdrojů. Bez toho se neobejdete. Na výhodnou úrokovou sazbu zpravidla dosáhnou ti, kdo mají našetřeno aspoň 10 % z hodnoty pořizované nemovitosti.

Důležité jsou také vaše příjmy a výdaje, od kterých se odvíjí maximální částka, kterou vám banka bude ochotna půjčit. Čím víc peněz vám zůstane po uhrazení všech pravidelných výdajů, půjček a úvěrů, tím víc vám bude banka ochotna půjčit. S tím souvisí i další věc – pouvažujte také o bezpečné výši splátek. Kolik budete moci každý měsíc z rodinného rozpočtu na splátku uvolnit?

Náš tip: Bance můžete dát do zástavy nejen pořizovanou nemovitost, ale i další nemovitost. Ta nemusí patřit vám, ale třeba někomu z vaší rodiny. Ten s jejím použitím jako zástavy ale musí samozřejmě souhlasit.

Zajímejte se o úroky i RPSN

Výhodná úroková sazba není všechno. Banky na ni sice lákají, mnohem lepší je ale sledovat roční procentní sazbu nákladů (RPSN).

Právě ukazatel RPSN vám umožní lépe porovnat výhodnost poskytovaných úvěrů. Udává totiž podíl z dlužné částky, který musíte za období jednoho roku zaplatit v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.

Proč nestačí sledovat výši úvěru?

V úrokové sazbě nejsou zahrnuty další případné poplatky, které se s hypotečním úvěrem pojí. I když si už banky řadu z nich neúčtují, třeba s poplatkem za zpracování a vyřízení hypotéky, poplatkem za čerpání úvěru, za návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí, prioritní platbu a dalšími se ale setkat můžete.

Získejte nabídky jednotlivých bank a zkuste vyjednávat

Oslovte svou banku a nechte si vypracovat nabídku hypotéky. Neberte ji hned, zkuste se poptat i u konkurenčních bank a nabídky porovnejte. Když vám konkurence nabídne výhodnější podmínky, zkuste se svou bankou vyjednávat. Bankéři se často totiž snaží nabídku jiné banky dorovnat.

Víte, že ušetřit můžete i v případě, že si hypotéku sjednáte online?