Už jste ochutnali manukový med?

V Česku je med oblíbenou pochoutkou, a to v různých podobách – květový (řepkový, slunečnicový, lipový, akátový), lesní, pastovaný a další. Už jste ale někdy slyšeli o manukovém medu? V Česku se nevyrábí, jde o originální produkt až z Nového Zélandu.

Manukový med pochází z rostliny zvané manuka. Jde o keř či malý strom typický pro Nový Zéland a jihovýchodní Austrálii. Manuka má krásné jemně růžové květy a kvete obvykle po dobu čtyř týdnů. A čím je med z ní tak výjimečný?

Manukový med má silné antibakteriální účinky

Manukový med vás překvapí silnou kořeněnou chutí a množstvím cenných látek, které obsahuje. Má silné dezinfekční účinky, a pokud je chcete zachovat, neměli byste ho vystavovat vysokým teplotám. Do horkého nápoje se tedy nehodí.

Existuje celá řada studií, které potvrdily účinek manukového medu v oblasti preventivní péče. A při jakých potížích se vlastně používá? Nemusí se konzumovat ústně, využívá se i na obklady při hojení ran, akné apod. Při ústní konzumaci pomáhá proti refluxu, tedy situaci, kdy se žaludeční kyseliny vrací zpět do jícnu. Prokázány byly i jeho antioxidační účinky, antioxidanty pomáhají tělu obrnit se proti různým druhům rakoviny. Dále dokáže například snižovat produkci bakterie MRSA.

Podle čeho si manukový med vybrat?

Manukový med se dá bez problémů sehnat i v České republice, většinou v internetových obchodech. Setkáte se s několika značkami, jednou z nich je třeba Manuka Doctor, podle značky byste však vybírat neměli. Dívejte se spíš na MGO, což je systém certifikace tohoto medu. Parametr MGO vyjadřuje obsah aktivní složky methylglyoxalu počítaný na kilogram medu. MGO 400 tedy znamená, že v tomto medu je 400 mg/kg methyloglyoxalu. Pochopitelně čím je číslo vyšší, tím lépe, ale tím je vyšší také cena. Například pod zmiňovanou značkou Manuka Doctor jsou prodávány vysoce silné manukové medy (640 a 840 MGO). Zakoupíte je online, například v e-shopu 001shop.cz.