Umělá inteligence mění svět kreativity i marketingu

Už to není sci-fi, ani budoucnost. Je to tady. Umělá inteligence již není pouhou vizí, ale skutečností. Už letos začne zcela zásadně ovlivňovat svět kreativity i marketingu.

Firmy pracující na vývoji AI, tedy tzv. umělé inteligence, vrhli na trh aplikace, které umožňují lidem vyzkoušet si, co od této technologie čekat. Vygenerujete si vlastní umělecké dílo na základě textového popisu, vyzkoušíte si vytvořit video i zvuk. Ano, i na novou hudbu si umělá inteligence troufá.

Vyzkoušejte si AI na vlastní kůži

Všichni si dnes mohou možnosti AI zkoušet zdarma, avšak podle vývojářů nebude tento stav trvalým. Náklady na vývoj jsou obrovské. Nyní mají přístupy zdarma nalákat lidi i firmy k užití těchto novinek a též vychytat jak chyby, tak možnosti zneužitelnosti. Třeba díky modelu strojového učení neuronové sítě, známému jako GPT-3 (což je autosugestivní jazykový model strojového učení neuronové sítě), si lze nechat napsat článek na základě zadání několika klíčových slov, nebo třeba pouhého titulku.

AI si troufá vylepšovat texty, inspirovat spisovatele v tom, kam se může vyvíjet jejich román, vylepšovat jazykový styl i kontrolovat gramatické chyby, tedy dělat jazykové i stylistické korektury nad textem. Mají se třást korektoři, spisovatelé, copywriteři, malíři, hudební skladatelé a další profese? Překvapivě AI nevtrhla nejdříve do oblasti manuální práce, kde jsme její nástup předpokládali, ale do té intelektuální. Co s tím?

AI je prostě tady se všemi svými možnostmi i nedokonalostmi

Zavírat před tím oči nemá smysl. Avšak ani si dělat naděje, že za nás AI udělá vše, navíc ještě zdarma. Přesto však je nutné oblast sledovat a začít ji rovněž využívat. Firmy i jednotlivci, kteří tohle udělají, budou mít náskok. Už nyní se dá umělá inteligence využít v marketingu. Nabízí se například tvorba textu, grafiky a videa. Sledujte první blog psaný umělou inteligencí – 1blogai.cz, realizovaný společností Pisalek.cz, nebo si v něm dokonce nechte zdarma zveřejnit váš vlastní PR článek.

A kam se umělá inteligence vyvine?

Jednoznačně tady bude, a to se všemi výhodami i riziky zneužitelnosti. Nezisková organizace OpenAI, která se zaměřuje na opatrnou propagaci a vývoj open-source AI, se snaží hlídat, aby se vývoj ubíral směrem prospěšným lidstvu. Uvidíme, kam se vše vyvine. Rozhodně nás však čekají stejně turbulentní a radikální změny, jaké jsme zažili po masovém nástupu informačních technologií a internetu.