Rekuperace vzduchu je nedílnou součástí nízkoenergetických budov

V posledních několika letech se stále více klade důraz na nízkoenergetická řešení. Pokud plánujete výstavbu rodinného domu, nezapomeňte ani na moderní technologie, jako je právě rekuperace vzduchu. V následujících řádcích vám prozradíme, jak celý systém funguje.

Prvně je nezbytné vysvětlit, co je to vlastně rekuperace vzduchu do bytu, respektive domu. Ve své podstatě rekuperační jednotka zajišťuje neustále čerstvý vzduch v interiéru, aniž byste museli otevírat okna. Současně zpětně získává energii z odváděného vzduchu, čímž se minimalizují tepelné ztráty, a tím pádem i náklady na vytápění.

Stále čerstvý vzduch

Hlavní výhodou rekuperace do bytu je zpětné získávání tepla, ovšem také se postará o správnou a účinnou výměnu vzduchu v místnostech. Zařízení čerstvý vzduch také filtruje, přičemž třída filtru určuje účinnost filtračního procesu. Rekuperační jednotka je tedy pro domácnost vhodná nejen pro minimalizaci výdajů za vytápění, ale i ze zdravotních důvodů. Rekuperace do domu se jednoznačně doporučuje tam, kde žijí alergici.

Zpětné získávání tepla

Větrací systém se zpětným získáváním tepla slouží k odvádění vydýchaného vzduchu z místnosti a nahrazení ho čerstvým a filtrovaným venkovním vzduchem. Značná část energie spotřebované na vytápění domu je zpětně získávána a opět předávána do prostor. Celý proces je podobný přirozenému větrání, ovšem s jedním zásadním rozdílem. Správné přirozené větrání závisí na povětrnostních podmínkách a vzduchotěsnosti domu.

Během jarního a letního období, kdy je rozdíl teplot mezi vnitřním a venkovním vzduchem poměrně malý, je proudění vzduchu omezeno, nebo dokonce není žádné. V podzimních a zimních měsících by mělo přirozené větrání fungovat dobře, nicméně dochází k tepelným ztrátám. Optimálním řešením je tedy rekuperace Zehnder, která se stává stále populárnější. Proč tomu tak je? Vhodně navržený a správně namontovaný větrací systém totiž zaručuje účinnou výměnu vzduchu v nemovitosti po celý rok.