Pletací a háčkovací příze. Je mezi nimi rozdíl?

Pletení s přízí s pomocí jehlic či háčku. Umění, které je relaxem, navíc vykouzlíte něco praktického. Pletení nabízí nějaké vzory, háčkování zase jiné. Je rozdíl v přízích, nebo je jedno, jakou použijete?

Pletací příze – výběr

S pomocí jehlic se lépe manipuluje, takže všeobecně lze zhodnotit, že i silnější pletací příze se hodí na klasické pletení. Při výběru klubíček se ohlížejte na to, jaký vzor budete dělat, s jakým rozměrem vynikne a jak silný svetr, čepici, rukavice, šálu atd. chcete. Klubíčka se liší rozměry příze, návinem i gramáží. Dle síly příze se použijí i jehlice, platí čím silnější příze, tím tlustší jehlice s vyšším číslem. Co se týká složení, tak si můžete pořídit přírodní, umělé či směsové příze. Například akrylové nebo vlněné příze využijete na zimní oblečení, pro jarní a podzimní kousky jsou vhodné bavlněné příze. Platí však pravidlo, že byste neměli kombinovat různé materiály i odlišné rozměry. Pokud zvolíte různé složení, bude vám to nepříjemné, protože na kůži nepocítíte stejný materiál. Různá síla příze zase naruší celkový design oděvu.

Háčkovací příze – nabídka

U háčkování můžete použít i velmi jemné příze, dokonce takové, s nimiž vyháčkujete krajku. Zde zase platí, čím tenčí háčkovací příze, tím menší háček. U tohoto tvoření se často využívá neeleastická bavlněná příze, s níž samozřejmě netvoříte klasické zimní svetry. Lze s ní vykouzlit i bytové doplňky, jako jsou dečky, naškrobené zvonečky, příze z bavlny ani není tak pružná. Nadýchaná akrylová příze se pak dá použít pro zimní oblečení na miminka. Velký výběr přízí najdete na webu Propleta.cz. Zde mají pomůcky pro pletení, háčkování, velký je i výběr galanterie. Začínáte tvořit, nebo hledáte inspiraci? Můžete si pořídit knížky s různými návody a nápady. Každá kreativní duše si tu najde, co potřebuje.