Plánujete si pořídit saunu? Buďte na pozoru před tzv. šedými dovozy technologií!

Saunování je zdravé. Prospívá tělu i duši. Ty tam jsou doby, kdy jsme se museli nuceni potit jen ve vybraných salonech a sportovních zařízeních. Dnes jsou standardem sauny i v obýváku. Při jejich koupi však buďte na pozoru! 

Na trhu najdete sauny v různých cenových relacích. Za ty nejlevnější zaplatíte něco málo přes deset tisíc korun. Před extrémně nízkými cenami ovšem buďte na pozoru. Mohou značit nízkou kvalitu, popřípadě neoriginální komponenty z tzv. šedého trhu. Ty vás přitom mohou i ohrozit na životě!

Pozor na kopie!

V některých zemích najdete mistry na kopie všeho druhu. A zdaleka se nejedná jen o kabelky a trička. Šedé dovozy se týkají také uměleckých děl, elektroniky a elektrospotřebičů, kosmetiky, posilovacích strojů a mnoha dalších. Stranou zájmu těchto nepoctivých dovozců samozřejmě nezůstávají ani saunovací komponenty. Rizika nakupování zboží z šedého trhu přitom nejsou zanedbatelná, a každý nakupující by s nimi měl být přinejmenším obeznámen.

Co to je šedý trh?

V první řad si pojďme objasnit, co pojem šedý dovoz vlastně obnáší. V podstatě se jedná o zboží, které pro prodej v České republice (potažmo v EU) není schválené, zkrátka není apriori určené pro český trh. Možná namítnete, že to je ještě samo o sobě nemusí znamenat jeho nízkou kvalitu. Nemusí, ale může. A pokud se tak stane, můžete ohrozit i svůj život. Produkty z šedého trhu totiž většinou nesplňují evropské regulace týkající se například bezpečnostních rizik či zapojení do elektrické sítě. Následky tak mohou být přímo katastrofální, jak ostatně dokládají příběhy, které tu a tam proběhnou v médiích, kdy uživatelům v posteli vzplála nekvalitní baterie z mobilního telefonu.

Nákup bez záruky

Jak se tedy zboží ze šedého trhu vyvarovat? Zárukou samozřejmě je ověřený prodejce, ideálně disponující kamennou prodejnou či showroomem. Daná značka by také u nás měla mít své zastoupení, tak jako mají například velmi kvalitní Harvia kamna. Jistým vodítkem je i zpracování webových stránek, na nichž by měly být uvedeny veškeré kontakty a obchodní podmínky. Obchodník vám zkrátka musí doložit, že jím nabízené zboží pochází z oficiální distribuce. K němu a náhradním dílům vám musí podat veškeré informace a poskytnout k nim záruční i pozáruční servis. Jedině takové zboží vám bude sloužit a nebude vás ohrožovat na zdraví či přímo životě.