Německé pistole Glock používá i armáda USA

Rakouská zbrojovka Glock byla založena roku 1963 Gastonem Glockem. Vyrábí nože, polní lopatky, ale nejvíce je známá díky svým pistolím s polymerovým rámem. Ty jsou využívány nejen soukromými osobami pro sebeobranu, ale především bezpečnostními složkami po celém světě. Jednou z nejrozšířenějších zbraní jsou také v Americe.

Krátce po uvedení na trh způsobily pistole Glock velký rozruch. Médii se šířila zpráva, že díky polymerovému rámu pistole bez povšimnutí projde detekčním rámem na letišti. Informace je samozřejmě lživá, jelikož drtivá většina pistole je z kovu. Za ta dlouhá léta se o pistolích šířilo mnoho zvěstí, pravdivých i vymyšlených.

Glock v několika velikostech

V současné době se Glock prodává v mnoha velikostech. Kromě té standardní jsou k dispozici ještě provedení kompakt a subkompakt, subkompakt slimline, závodní pistole. Pojďme se podívat na pár příkladů.

Glock 23

Do kategorie kompakt se řadí například model Glock 23. Tato velikost je vhodná pro služební zbraně i jako sebeobrana. Jde vlastně o druhou největší řadu, pistole mají možnost plného úchopu a je možné pro ně použít stejné zásobníky jako pro Full size modely. Samonabíjecí Glock 23 Gen4 přichází s novinkou v podobě systému výměnných gripů.

Glock 26

Pistole z kategorie subkompakt jsou vhodné zejména pro skryté nošení a sebeobranu. Jsou ještě o něco menší, nicméně u některých z nich zůstává šířka stejná jako u modelů plné velikosti. Toto platí například pro Glock 26 s ráží 9×19.

Glock 42

Také Glock 42 je z kategorie subkompakt. Tentokrát však jde o nejmenší pistoli Glock, jaká kdy byla vyrobena. Na kvalitě jí to neubírá a cílí zejména na zájemce s menšíma rukama, tedy například na ženy.

A kolik taková dobrá pistole stojí? Za kvalitní pistoli Glock dáte zhruba 16 až 21 tisíc korun, některé modely jsou i dražší. Na druhou stranu jedna pistole Glock vám vydrží na celý život. Pravděpodobně vás ještě přežije.