Kyselina hyaluronová, hydratační zázrak

Kyselina hyaluronová kapsle

Kyselina hyaluronová má právem prvenství v péči o pleť. Díky svým hydratačním vlastnostem je často používána v krémech, sérech či tabletách. Co to je kyselina hyaluronová, čím je výjimečná a proč ji potřebujeme? Přečtěte si, jak si správně vybrat produkt, který bude přesně vyhovovat vašim potřebám. 

Kyselina hyaluronová je polysacharid (molekula cukru), který má příznivý účinek na hydrataci pokožky, stimulaci a růst nových buněk a omezení tvorby vrásek. Má také vliv na správnou funkci kloubů, podporuje tvorbu kolagenových a elastinových vláken a napomáhá hojení jizev. 

Proč je kyselina hyaluronová důležitá?

Její hlavní funkcí je zadržování a postupné uvolňování vody pro zachování hydratace pokožky a tkání. Je také součástí synoviální tekutiny, což je vazká tekutina zabezpečující hladký pohyb kloubů a zamezující nadměrnému tření. Nese živiny do chrupavky a odvádí odpadní látky z kloubního pouzdra. 

Její molekuly jsou hydrofilní, což znamená, že mají schopnost vázat až 1000x více vody, než je jejich váha. 

Naše tělo je schopno produkovat kyselinu hyaluronovou, ale pouze do určitého věku. Její produkce je postupem věku snižována, až se úplně zastaví. Proto je důležité, ji začít tělu dodávat přibližně kolem věku 25 let. Její produkci můžeme podpořit konzumací vhodných potravin jako je hroznová šťáva, kořenová zelenina nebo ovoce obsahující vitamín C.

Jak funguje kyselina hyaluronová

Jakmile molekuly projdou pokožkou, naváží na sebe molekuly vody. Výsledkem je jemná a hydratovaná pokožka a sjednocený tón pleti. Napomáhá také ke zlepšení kvality suché a dehydratované pleti a jemných vrásek. Nesmíme zapomínat, že kyselina hyaluronová je hygroskopická látka. Což znamená, že má funkci tvz. houby, nabírá vlhkost ze svého okolí, ale sama o sobě žádnou vodu neobsahuje. Proto bychom měli dbát na zvlhčení pokožky, předtím než použijeme hyaluronové sérum, které je vhodné pro všechny typy pleti.

Jak si správně vybrat?

V případě výběru jakékoliv kosmetiky bychom měli pozorně číst složení a příbalové letáky a u kyseliny hyaluronové to platí dvojnásob. Kyselina hyaluronová se totiž vyskytuje v různých formách a díky jejím rozdílným velikostem molekul se také liší účinky na lidské tělo. 

Nízkomolekulární kyselina hyaluronová má malé molekuly, které mohou projít do hlubších vrstev pokožky, kde udržují hladinu hydratace. Naopak vysokomolekulární kyselina hyaluronová má příliš velké molekuly, které nemohou projít pokožkou. Tato forma kyseliny hyaluronové sice může přinést nejviditelnější výsledky, ale s krátkou životností. Je to z důvodu, že je odplavena při každém čištění pleti. 

Pro lepší představu si můžeme představit pokožku jako síto a kyselinu hyaluronovou jako rýži a těstoviny. Rýže projde sítem a putuje dále, ale těstoviny jsou příliš velké, a proto zůstávají na povrchu.

Optimální velikost kyseliny hyaluronové by měla být v rozmezí nízkomolekulární a středněmolekulární, 80 000 až 1 000 000 daltonů (80 – 1 000 kDa)

Tato molekulární velikost kyseliny hyaluronové dokáže projít jak pokožkou,

tak klouby a podporuje dlouhodobou hydrataci a pružnost pokožky.

Kyselina hyaluronová nebo hyaluronát sodný? 

Pokud se podíváte na složení, možná vás zarazí, že často uvidíte hyaluronát sodný místo kyseliny hyaluronové. Hyaluronát sodný je sůl odvozena od kyseliny hyaluronové. Používá se z důvodu stejných účinků jako kyselina hyaluronová, ale je stabilnější a lépe absorbovatelný pokožkou. 

TIP: V případě, že informace o velikosti kyseliny hyaluronové chybí, neváhejte kontaktovat daného prodejce o dodání údajů. Protože jen se správnou formou kyseliny hyaluronové lze dosáhnout požadovaných výsledků. 

Produkty s kyselinou hyaluronovou

Na závěr bychom vám rádi doporučili náš tajný tip na produkty s kyselinou hyaluronovou od značky Woldoshop. Tyto produkty obsahují vysokou koncentraci kyseliny hyaluronové o velikosti 500-700 kDa, 100% hovězí kolagen z volně pasoucího se skotu v Argentině, neobsahují žádná aditiva a jsou vyrobeny a testovány v Německu. 

Hyaluronové sérum s vysokým obsahem aloe vera a kolagenu hydratuje a vyživuje pokožku. Kyselina hyaluronová proniká do hlubších vrstev pokožky a má na ni 

Anti-Aging efekt. Také napomáhá při problémech se suchou pletí, vráskami či stařeckými skvrnami. 

Tablety kyseliny hyaluronové ji obsahují ve vysoké koncentraci a to 318mg s přídavkem kolagenu, zinku a biotinu. Podporuje zdravou pokožku, může urychlit hojení jizev, ulevit od bolesti kloubů a zachovává sílu kostí. Tyto kapsle jsou rostlinného původu, což znamená že méně zatěžují žaludek.