Jaké výhody/nevýhody mají různé druhy závitníků?

Obrábění je nestárnoucí profese, která bude vždy potřeba. V dnešní době ji dominují především šikovné CNC stroje, jež dokážou chrlit jeden přesný díl za druhým. Ze všeho nejdříve však potřebují poctivě nastavit a nasadit vážně kvalitní nástroje. Jaké vybavení zvolit pro řezání závitů?

Mnoho různých variant

Zajisté tušíte, že na trhu existuje velmi pestrá škála nejrůznějších typů závitníků. My se však zaměříme jen na ty nejběžnější. Jaké základní druhy ve své dílně určitě potřebujete?

  • Závitníky maticové jsou určené pro řezání šroubovic do křehkých materiálů a obrobků s opravdu tenkými stěnami. Jejich výhodou je postupně se rozšiřující průměr, díky němuž namáháte materiál postupně (u jiných typů jej namáháte spíše nárazově).
  • Závitníky strojní vás potěší schopností vyřezat šroubovici pouze během jediného pracovního chodu. Poradí si však jen s realizací ne zrovna pevných závitů v odolných materiálech.
  • Závitníky tvářecí nevytváří v průběhu řezání žádnou třísku. Díky tomu zlepšíte přesnost závitu a minimalizujete riziko zlomení nástroje uprostřed otvoru.

Vybavení je základ úspěchu

Řezání závitů patří mezi nejsložitější úkony, s nimiž se jako obráběči setkáte. Pokud chcete uspět, budete potřebovat vážně kvalitní a specializované pomůcky. Ty sice stojí poměrně dost peněz, ale dokážou si na sebe opravdu rychle vydělat.

Veškeré normované závitníky objednáte například na webových stránkách populárního e-shopu pod výše vloženými odkazy. Tam najdete kompletní inventář nástrojů, kalibrů, měřidel i vybavení pro upínání obrobků.

Čím více položek budete pravidelně objednávat, tím méně zaplatíte. To se hodí zejména v případě, kdy vlastníte velkou výrobní firmu a potřebujete optimalizovat úplně všechny výdaje. Projděte si nabídku zmíněného obchodu a uvidíte sami.