Jak vybírat terasová prkna, aby vám dlouho vydržela?

lampion na terase

Jarní počasí nás láká na balkony, zahrady a terasy. Jelikož se stanou na několik měsíců prostorem, kde budeme trávit většinu svého volného času, měli bychom si ho co nejvíce zútulnit. Co se týče teras, zde je třeba věnovat pozornost hlavně podlaze, aby i po letech byla stále jako nová a nehyzdila tak celkový vzhled.

Podle čeho vybírat?

Terasová prkna se dle použitého materiálu dělí do 4 kategorií. První z nich jsou dřeviny, a to konkrétně evropské, exotické nebo sibiřské. Dále lze pořídit prkna z tepelně upraveného dřeva tzv. ThermoWood. Posledními variantami jsou materiál složený ze směsi plastu a rozemleté dřevní hmoty, nebo pouze prkna plastová. Při výběru materiálu přihlížíme k našim finančním možnostem, vzhledu terasy, životnosti jednotlivých materiálů a jejich údržbě.

S čím neuděláte chybu?

Jednoznačně to jsou terasovky ze severského dřeva, neboť je skutečně odolné a kvalitní. Mezi nejoblíbenější patří sibiřský modřín, protože je vhodný zvláště pro venkovní použití. Obsahuje totiž pryskyřici, která působí jako přírodní impregnace, a tudíž odpuzuje vodu. Terasová prkna jak ze sibiřského modřínu, tak ze severské borovice a břízy vynikají velkou pevností a odolností. A to vůči povětrnostním vlivům, plísním i hmyzu. Své uplatnění naleznou díky svým vlastnostem nejen na terasách, ale též kolem bazénů.

Na co si dát pozor?

Pro stavbu podlahy terasy jsou nejvhodnější prkna s oboustrannými drážkami, neboť podporují odtok vody, jsou stabilní a při změně vlhkosti se vám hned nezkroutí. Za zmínku stojí i protiskluzový efekt. Proč je nejlepší severské dřevo? Má těsně nahuštěné letokruhy, které vypovídají o tom, že roste déle než stromy evropské. Proto je v porovnání s nimi pevnější a odolnější. Terasová prkna vybírejte pouze kvality A/B s živými, zdravými a nevypadávajícími suky.