Jak poznáte, jestli nevypršela platnost vaší dálniční známky?

Elektronické dálniční známky usnadňují řidičům práci už několik let. Mají však jednu nepatrnou nevýhodu – musíte si pamatovat, kdy končí jejich platnost. Jste zapomnětliví a nejste si jistí, jestli vaše známka ještě platí? Víme, jak to zjistíte.

Za minutku budete v obraze

Jak ověřit platnost dálniční známky? Je to extrémně snadné. Prostě a jednoduše si rozklikněte webové stránky pod vloženým odkazem. Do kolonky vyplňte svou SPZ a klikněte na zelené tlačítko „Ověřit platnost“. V mžiku se dozvíte, jestli vaše známka ještě platí, či nikoliv.

Kontrola dálniční známka vám může zachránit klidně až 20 000 Kč. Právě takovou pokutu si za jízdu bez dálniční známky snadno vykoledujete. V dnešní době policisté kontrolují nepoctivce s pomocí moderních kamer s umělou inteligencí. Ty bez přestání snímají SPZ projíždějících vozidel. Následně samy od sebe porovnávají získané údaje s databází. Nemáte-li zaplaceno, upozorní příslušnou hlídku.

Nákup známky je rychlý

Nová elektronická dálniční známka může být aktivovaná za pár minutek. Mrkněte se na webové stránky oblíbeného e-shopu pod vloženým odkazem. V nich zadejte zemi registrace vozidla, SPZ a začátek platnosti známky. Poté zaplatíte a počkáte si na potvrzovací e-mail. Hotovo.

Desetidenní známka stojí 310 Kč, měsíční 440 Kč a roční 1 500 Kč. Dávejte si ale pozor – již od začátku března totiž roční známka podraží na 2 300 Kč. Nechcete-li tedy vyhodit osm stovek z okna, určitě si pořiďte nový kus co nejdříve.

A co víc, za každou zakoupenou známku vysadí majitelé zmíněného e-shopu jeden strom. Doposud vysadili více než 56 560 stromů po celé České republice. Tyto živoucí organismy ochlazují přehřáté silnice, udržují vodu v půdě a stávají se domovem pro ptactvo i jiná divoká zvířata.