Jak investovat do zlata

Přemýšlíte kam investovat svoje úspory? Jednou z oblíbených možností je investice do zlata v podobě zlatých mincí a zlatých slitků neboli cihliček. Jak ale investovat, na co si dávat pozor nebo jaké jsou různé možnosti investice, se dozvíte v našem článku. 

Investiční zlato, je specifická forma zlata, která je používána jako investiční komodita. Většinou se jedná o zlaté mince a slitky neboli cihly. Zlato není pořizováno ze sběratelských důvodu, ale investičních. Tento úkol se může zdát jednoduchým, ale je potřeba si všímat více detailů a důležitých faktorů, než je vzhled, jak bychom postupovali při výběru šperků. 

Způsoby investice

Při investici do zlata máme na výběr ze 2 způsobů. Jedním je nakupováním fyzického investičního zlata, na které se dnes zaměříme. Druhým způsobem je obchodování online, neboli na internetu. Tento způsob je založen na spekulaci růstu a poklesu ceny zlata. Po nákupu investičních slitků si můžeme vybrat, zda si necháme zlato poslat domů, nebo si jej za poplatek uschováme v bezpečí banky či úschovny. 

Investiční produkty

Cena a kvalita zlatých investičních produktů se může lišit dle váhy a druhu. Rozlišovat můžeme, zda se jedná o cihlu, slitek nebo minci, ale také rozdíly mezi běžnými kousky a unikátními sběratelskými edicemi. Nejlevněji v přepočtu ceny zlata na gram vychází největší hmotnost. Je to z nákladních důvodů, jako jsou výroba, ražba, balení a poštovné. 

Je tedy největší hmotnost zlata nejvýhodnější?

Největší hmotnost je nejlevnější, protože s každým kusem zlata se pojí jeho náklady na ražbu, balení a poštovné. Proto tedy u malých hmotností velký díl ceny, který platíme, jsou náklady na výrobu. Je ale pro nás co největší hmotnost nejvýhodnější? V případě nákupu velkého kusu zlata narážíme na problém, že v momentě, kdy potřebujeme peníze okamžitě, je možné, že rychlý prodej pro nás nebude výhodný.

Dle poměru ceny, nákladů a dostatečné likvidity se považuje za ideální zlato jedna trojská unce, což je přibližně 31 gramů, ať už ve formě slitku či mince.