Obsah článku
Spousta lidí vnímá cukrovku jako onemocnění starších pacientů. V tom se ale mýlí. Trpí jí i malé děti, navíc se diabetes může objevit v každém věku. Život s ním je ovšem zcela plnohodnotný. Jen je třeba dodržovat správný jídelníček a v těžších případech si píchat inzulin.
Cukrovka neboli diabetes mellitus je choroba, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykemií) a typicky i v moči. U zdravých lidí bývá hladina cukru v rozmezí 3,5-6,9 mmol/l. Za jeho množství je zodpovědný hormon inzulin, který ho získává z krve. V čem je problém, se liší podle typu cukrovky.
Cukrovka 1. typu
Ta se vyznačuje nedostatkem inzulinu v těle. Začíná zpravidla v dětství nebo dospívání, ale může se objevit i po třicátém roce věku. V naší populaci jí trpí pouze 7 % diabetiků a není až tolik dědičná. Pokud ji mají oba rodiče, je 30% šance výskytu u dítěte.
Cukrovka 2. typu
Je mnohem častější, vyznačuje se rezistencí na inzulin. Slinivka jej vylučuje, ale buňky na něj neodpovídají. Projevuje se obvykle až v dospělosti, nejčastější příčinou je obezita. Je u ní také mnohem vyšší riziko dědičnosti. Pokud ji mají oba rodiče, šance, že se objeví i u dítěte, je 75 %. Doporučujeme nasadit jídelníček pro diabetiky typu 2.
Jak poznat cukrovku?
Mezi klasické projevy cukrovky patří časté močení (i během noci), velká žízeň, hubnutí při normální chuti k jídlu, únava, poruchy zrakové ostrosti, ztráta citlivosti kůže či náchylnost k infekcím. Pokud se vám je nepodaří rozpoznat včas, může dojít až k akutnímu stavu se zvracením, bolestmi břicha a bezvědomím. To už se pak cukrovka zpravidla odhalí, nasadí se inzulin a vše je v pořádku.
Nejspolehlivější ujištění, zda trpíte cukrovkou, či nikoliv, vám poskytne lékař. Při pochybnostech ho proto navštivte.
Jídelníček hraje klíčovou roli
Velmi důležitou roli hraje při cukrovce správná strava. Co by měl a neměl obsahovat jídelníček pro diabetiky? Rozhodně musí omezit přímé cukry – nesladit, vyhýbat se čokoládám, zákuskům, dortům apod. Vyhýbat by se měl i pivu a alkoholu, smaženým jídlům, bílému pečivu. Samozřejmě se svět nezboří, když si diabetik čas od času něco z těchto zapovězených potravin dá. Měl by je ovšem významně omezit.
Velkou roli hraje i pohyb, lidé trpící cukrovkou by měli mít pravidelnou aerobní aktivitu, jako je chůze, běh či rotoped. Minimálně pětkrát týdně půl hodiny.