Co jsou unipolární tranzistory a jak vybrat ten správný

Chcete si koupit unipolární tranzistor, ale nevíte, jak si poradit s výběrem z tak bohaté nabídky? V článku se dozvíte, jaké parametry jsou důležité a podle čeho zvolit ideální variantu. Nechybí ani doporučení na internetový obchod, kde kromě tranzistorů nakoupíte i mnoho dalších elektronických součástek pro domácí potřebu nebo větší výrobu.

Co jsou unipolární tranzistory

Unipolární tranzistor představuje polovodičový prvek, který se používá pro zesilování jednotlivých signálů. Pojmenování unipolární je založeno na převaze jednoho druhu polovodiče. Už z této podstaty je jasné, že existuje celá řada druhů a variant, které se budou vzájemně lišit. Používat se dá jako zesilovač či spínač a zároveň může fungovat v logických obvodech, kde zajišťuje hlavně funkci negace proudění.

Druhy unipolárních tranzistorů

Když se podíváte do kategorie unipolárních tranzistorů, zjistíte, že existuje hned několik různých typů. Velkým rozdílem je použitý převažující kanál, podle čehož je možné rozlišovat tranzistory s kanálem typu N nebo naopak s typem P. Zde jsou ještě další varianty podle konkrétního druhu kanálu buď SMD, či THT. Dále mohou být tranzistory vícekanálové. Pro komplikovanější zapojení a ovládání jsou vhodné také celé tranzistorové moduly MOSFET.

Na jaké parametry si dát pozor při výběru

Když si ujasníte, z jaké konkrétní kategorie potřebujete unipolární tranzistor, přichází na řadu další zúžení výběru tentokrát na základě jednotlivých parametrů a údajů. Mezi důležitá čísla patří například hodnota napětí drain-source. Dále je důležité sledovat údaj uvedený u proudu. Pro výběr může být směrodatný také ztrátový výkon. Jakmile zadáte všechny tyto parametry v potřebných hodnotách, získáte již přefiltrovanou nabídku tranzistorů, ze kterých si budete moci vybrat ten nejvhodnější kousek.

Pořízení dalších elektronických součástek pohodlně přes internet

A když vám nebude unipolární tranzistor sám o sobě stačit, není to vůbec žádný problém, protože na stejném internetovém obchodě pořídíte celou řadu dalších potřebných součástek. V nabídce najdete například klasické bipolární tranzistory, akumulátory, jističe, konektory, spínače, tyristory, přepínače, kontrolky, vodiče, světelné zdroje a nechybí ani mechanické prvky nebo dílenské vybavení. Velkou výhodou je přehledné filtrování podle klíčových parametrů u každé kategorie, takže výběr z několika desítek až stovek typů jednotlivých součástek bude o něco jednodušší. Při nákupu většího množství kusů se navíc můžete těšit na výhodnější ceny, aby se vyplatila například výroba vlastních přístrojů. Tak na nic nečekejte a navštivte nabídku společnosti TME se skladovými zásobami pro rychlé vyřízení objednávky přes internet.