Vitamin D byste neměli doplňovat jen v době koronavirové

Chtěli jste si v posledním měsíci koupit vitamin D? Možná vás překvapilo, že v mnohých lékárnách byl vyprodaný. Poté, co se začalo proslýchat, jaké pozitivní účinky má v prevenci vůči koronaviru, ho Češi začali skupovat ve velkém. Správně bychom ho však měli přijímat nejen v době koronavirové.

Vitamin D hraje v našem organismu velmi důležitou roli. Nedostatek se projevuje depresemi, problémy s nervovými systémem, poruchami spánku, studenými končetinami, potížemi při chůzi. Má vliv i na vznik anorexie, obezity, krátkozrakosti a dalekozrakosti, Parkinsonovy choroby, akné, migrény, potíže se soustředěním a tak by se dalo ještě nějakou chvíli pokračovat. Cílem tohoto textu však není vás vystrašit, nýbrž ukázat vám, že doplnit tento vitamin je snadné.

Tělo si vitaminu D nedokáže vytvořit dostatek

Tělo si vitamin D dokáže tvořit samo díky slunečnímu záření. Nyní v zimě si však sluníčka příliš neužijeme. Také když jsme kvůli různým omezením zavření doma, z něj příliš neprofitujeme. Proto je vhodné koupit vitamin D v podobě doplňku stravy a doplnit ho tělu uměle. Není na tom nic špatného, například ve státech severní Evropy, kde jsou krátké dny a dlouhé noci, lidé doplňky stravy s vitaminem D jí zcela běžně.

Kapky či tabletky, je to na vás

Vitamin D koupíte v každé lékárně i mnohých internetových obchodech. Je cenově dostupný a dá se sehnat jak ve formě pilulek, tak kapek. Vitamin D kapky se dají přidat do nápoje či jídla, proto jsou vhodné i pro menší děti, které nejsou schopné spolknout tobolku. Přitom právě pro děti je nedostatek vitaminu D fatální, může mít za důsledek i špatný kosterní vývoj.

K vitaminu D je zapotřebí také vitamin K

Často jeden přípravek obsahuje vitamin D3 K2. Tato kombinace nebyla vytvořená náhodou, právě K2 tělu napomáhá vitamin D správně využít. Běžně se vitamin K vyskytuje v listové zelenině, játrech a některých rostlinných olejích, což jsou pro většinu Čechů ne příliš často konzumované potraviny. Nestyďte se ho doplnit uměle.