Přírodní kolagen na klouby i pleť

O kolagenu obvykle slýcháme ve spojitosti s klouby, je součástí většiny kloubních výživ. Málo se však mluví o tom, že je důležitý i pro pleť a hraje nemalou roli v procesu stárnutí organismu. V mládí ho máme dostatek, s přibývajícím věkem jeho koncentrace ubývá. A tak nezbývá než kolagen tělu doplňovat uměle.

Kolagen je ve vodě rozpustnou bílkovinou, která tvoří základní stavební hmotu pojivových tkání. V současnosti ho existuje minimálně 27 známých typů, formou doplňků stravy tělu dodáváme zejména typy I, II a III. Typ I a III se nachází třeba v kostech, vazivových chrupavkách, závěsném aparátu zubu či rohovkách. A jak tělu kolagen na pleť i klouby dodat?

Přírodní kolagen neboli hovězí chrupavka

V potravě ho příliš nenajdete, vyskytuje se prakticky výhradně v želatině, které většina z nás nepřijímá až takové množství, aby z ní bylo tělo dostatečně zásobeno. Aspoň v pokročilejším věku ne.

Na řadu tak přichází doplňky stravy. Přírodní kolagen do nich se získává nejčastěji z chrupavek, kostí a kůží krav. Proto se s ním setkáte i pod označením hovězí kolagen nebo bovinní kolagen. Právě tento typ kolagen je velmi podobný tomu typu, který máme v našem těle.

Kolagen v prášku si přidáte třeba do kaše

Za nejúčinnější kolagen je považován ten, který je získán z kvalitních krav. Slovem kvalitní se tady přitom rozumí krávy, které byly chovány na pastvinách bohatých na živiny. Většinou to zjistíte těžko, ale jsou výrobci, již se tímto chlubí. Velmi vychvalovaný je například hydrolyzovaný kolagen od WOLDO HEALTH. Pochází z krav z Jižní Ameriky krmených trávou. Koupíte ho v prášku, což napomáhá snadné konzumaci. Je rozpustný ve vodě, nemá vůni ani chuť. Můžete ho tedy přidat prakticky do jakéhokoliv pokrmu – koktejlu, smoothie, polévky, ovesné kaše apod.

Zakoupit se dá jak čistý kolagen, tak kolagen obohacený o další složky, například o biotin, aminokyseliny a kyselinu hyaluronovou. Ta má pozitivní účinky na pleť, takže jde o skvělou kombinaci pro každého, kdo chce trochu omladit svou kůži.