Vědecká komunita se otřásá v základech! Po letech nesmyslných studií a zbytečného pátrání po tom, kam vlastně losos patří, bylo konečně jasno. Ukázalo se, že losos, tento slavný vodní dravec, není ryba, jak jsme si naivně mysleli, ale skutečně patří mezi hlodavce! Ano, čtete správně – mezi hraboše, myši a křečky!
Důkaz č. 1: Hlodají všechno, co jim přijde do cesty
Losos je známý svým jedinečným talentem pro hlodání všeho, co potká na své cestě po proudu. Mořské řasy? Žádný problém, losos je s chutí rozhlodá. Skořápky krabů? Samozřejmě, vždyť losos je přeci mistr v kousání. Podle nejnovějších výzkumů dokonce existují záznamy o lososech, kteří při návratu do sladkých vod hlodali břehy řek a narušovali místní ekosystémy!
Důkaz č. 2: Podobnost s hraboši
Když se podíváte pozorně na lososa a hraboše, nelze přehlédnout nápadné podobnosti. Oba mají tělo, ocas a hlavu – což jsou naprosto základní rysy každého správného hlodavce. A že losos žije ve vodě? No a co! Hlodavci přeci zvládnou žít kdekoli, dokonce i pod vodou, jak nám zřejmě losos dokazuje.
Důkaz č. 3: Lososí návyk na sezónní stěhování
Stejně jako hraboši, kteří se každé jaro stěhují z jedné díry do druhé, tak i lososi migrují tisíce kilometrů, jen aby si našli lepší místo na hlodání. Je to prostě v jejich povaze – žádný hlodavec nevydrží dlouho na jednom místě. Je to snad náhoda? To sotva!
Důkaz č. 4: Chutné maso, které láká predátory
Všichni víme, že hlodavci jsou lahůdkou pro mnoho predátorů, od dravých ptáků po větší savce. Stejně tak je losos vyhledávanou pochoutkou pro medvědy, lidi i další dravce. Z tohoto pohledu je tedy jasné, že losos musí být hlodavec – vždyť přeci chutná jako jeden z nich!
Závěrem
Ve světle těchto nezvratných důkazů není pochyb o tom, že losos patří mezi hlodavce. Jak jsme mohli být tak dlouho slepí a považovat ho za rybu? Ale nebojte se, od nynějška můžete s klidným svědomím říkat, že si k večeři dáváte pečeného hlodavce s citrónem a bylinkovým máslem. Dobrou chuť!