Jaká je vaše rychlost internetu?

Víte, jak správně změřit rychlost internetu, který máte doma? Většina lidí tuší, že existují nějaké webové stránky, kde stačí zmáčknout tlačítko a počkat, jaký dostanete výsledek. Aby však měření poskytlo vypovídající hodnotu, musíte dodržet pár základních zásad.

DSL rychlost vašeho domácího internetu může klidně dosahovat až 1000 Mb/s. Je pravda, že si tyto rychlosti platí většinou firmy, ale pokud ji využijete, proč ne? Někteří fajnšmekři si potrpí na taková vysoká čísla. A co když si za vysoké hodnoty platíte, jenže ve skutečnosti jich doma nedosahujete?

Jak správně změřit rychlost internetu

Aby bylo měření korektní, ujistěte se o následujících bodech:

Rychlost internetu měříte na zařízení, které je připojeno kabelem. Tedy ne na notebooku připojeném přes Wi-Fi, ani na mobilním telefonu. Bezdrátové připojení s sebou nese ztráty, rychlosti, již vám deklaruje poskytovatel připojení, nemusíte dosáhnout.

K internetu je připojeno pouze jedno zařízení. Veškerá další zařízení v domácnosti, jež využívají internet, by v danou chvíli měla být odpojena – pozor, kromě mobilů, tabletů či notebooků máte pravděpodobně připojenou i chytrou televizi a možná mnohá další zařízení.

Máte zastavené veškeré další datové služby. Na počítači by měla být otevřená ideálně jen stránka pro měření rychlosti internetu. Rozhodně zavřete YouTube a další aplikace náročné na síťový provoz.

Stále nedosahujete rychlosti, již byste doma měli mít?

Ještě pořád nemusí být vina na straně poskytovatele internetového připojení. Co když je zdrojem problému váš zpomalený počítač se starým operačním systémem? Rychlost internetu může zpomalovat i to, když máte na počítači nainstalovaných více antivirů najednou. Ono je hezké platit si super rychlý internet, jenže jsou na něj připravena vaše zařízení? Pokud si přesto myslíte, že je chyba na straně poskytovatele připojení, změňte ho. Výběr je dnes velký.