Jak vybrat kuchyňského robota?

Kuchyňský robot je dnes nenahraditelným pomocníkem. Kdo si ho jednou pořídí, ten nechápe, jak bez něj mohl dříve fungovat. Moderní roboty už toho totiž zvládnou doopravdy hodně.

Kuchyňský robot je velkou investicí, obzvlášť pokud si zvolíte nějakého pokročilého. Proto je vhodné jeho nákup promyslet.

Jaké funkce od něj očekáváte?

Základem je rozmyslet si, jaké funkce byste chtěli využívat. Potřebujete pomoci pouze s hnětením těsta a kynutím, vážením, případně mícháním, přípravou smoothies a polévek? To je základ, roboty však umí drtit led, smažit, péct, temperovat čokoládu, vařit a míchat u toho, abyste nemuseli stát u plotny. S různými nástavci dokážou vyrábět zmrzlinu i mlít kávu. Čím více funkcí, tím vyšší je pochopitelně cena, a tak je dobré si předem rozhodnout, za co chcete platit.

Budete ho používat denně?

V týdnu vlastně moc nevaříte, protože rodina se nají v práci a ve škole? Bude-li robot používán spíše jen o víkendech, možná ho nebudete chtít mít natrvalo na kuchyňské lince, kde by překážel, spíš ho schováte do skříně. V takovém případě je vhodné se poohlédnout po nějakém menším, lehčím, který se bude lépe přenášet.

S četností používání souvisí ostatně i to, do jakého robota investujete. Má-li být vaším denním pomocníkem, jistě za něj budete chtít utratit více než někdo, kdo se ho chystá používat sporadicky.

Objem mísy, výkon a další čísla

Jak vybrat kuchyňského robota podle technických parametrů? Dívejte se na velikost robota, respektive objem mísy. Pro čtyřčlennou rodinu ej vhodná mísa s objemem 4-6 litrů. Dále byste měli dohlédnout na výkon či příkon, tyto parametry jdou ruku v ruce. Chtějte příkon aspoň 800 W, hodnoty přes 1000 W jsou lepší přístroje, které zvládnou uhníst více těsta či namlít maso.

Další volbou je značka. Můžete vyzkoušet osvědčený kuchyňský robot Kenwood nebo jiného známého výrobce. Vyhněte se noname značkám, klidně se poptejte známých, s čím mají dobré zkušenosti.